25 September, 2022

Dieta lekkostrawna – dla kogo? Jak jej przestrzegać?

Istnieje tak wiele różnych planów dietetycznych, że może być mylące, aby wiedzieć, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie. Jest jednak pewien rodzaj diety, co do którego zgadza się wielu ekspertów żywieniowych: dieta lekkostrawna.

autor artykułu

Marcin

Dieta lekkostrawna – dla kogo? Jak jej przestrzegać?

Istnieje tak wiele różnych planów dietetycznych, że może być mylące, aby wiedzieć, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie. Jest jednak pewien rodzaj diety, co do którego zgadza się wielu ekspertów żywieniowych: dieta lekkostrawna. Dieta lekkostrawna otrzymała swoją nazwę, ponieważ te pokarmy są łatwiejsze do strawienia przez organizm i dlatego mniej obciążają żołądek, jelita i inne narządy.

Dieta lekkostrawna jest najczęściej zalecana osobom, u których zdiagnozowano różne schorzenia, takie jak zespół jelita drażliwego czy fibromialgia. Schorzenia te mogą utrudniać jedzenie, ponieważ wiążą się z przewlekłym stanem zapalnym przewodu pokarmowego. Dieta łatwostrawna może być zalecana w celu zminimalizowania objawów u tych osób, aby mogły one jak najszybciej wrócić do codziennego życia. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji o diecie lekkostrawnej

Kto powinien stosować dietę łatwostrawną?

Diety lekkostrawne są idealne dla osób, które mają ograniczenia czasowe i chcą szybko schudnąć. Są też dobre dla osób, które mają problem z trzymaniem się regularnego planu żywieniowego. Nie powinny być jednak stosowane przez osoby z poważnymi problemami trawiennymi lub osoby przyjmujące leki, które mogą powodować skutki uboczne.

Dieta lekkostrawna nie zawiera złożonych lub wysokobłonnikowych pokarmów i skupiają się na białku, tłuszczu i węglowodanach. Opiera się na prostych składnikach, takie jak pełne ziarna, ale może zawierać takie rzeczy jak koktajle proteinowe lub napoje zastępujące posiłek. Ten rodzaj diety jest w dużej mierze zdrowy, o ile jest prawidłowo zrównoważony i dobrze zaplanowany. Może to być świetny sposób dla ludzi, aby schudnąć szybko, zwłaszcza jeśli szukają czegoś prostego i łatwego.

Dieta łatwostrawna jest przeznaczona dla osób, które mają problemy z trawieniem pokarmów. Nazywa się ją również "specyficzną dietą węglowodanową", ponieważ skupia się na węglowodanach, a także białkach i tłuszczach.

Celem diety lekkostrawnej jest pomoc osobom z wrażliwością lub alergią na pewne pokarmy w cieszeniu się jedzeniem bez uczucia choroby po jego zakończeniu. Ideą tych diet jest to, że niektóre pokarmy zawierają węglowodany, które mogą powodować problemy trawienne u niektórych osób.

Jest to również dieta dla osób po różnego typu operacjach, czy zabiegach, szczególnie związanych z układem trawiennym.

Najważniejsze zasady diety łatwostrawnej

Do pokarmów lekkostrawnych zaliczamy ubogie bogate w błonnik, o niskiej zawartości tłuszczu, cukru i soli. Należy pamiętać, że dobrze zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowej wagi. Specjaliści od zdrowia zalecają dietę o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i wysokiej zawartości warzyw, owoców, pełnych ziaren i innych pokarmów bogatych w składniki odżywcze. Ważne jest, aby codziennie spożywać różnorodne produkty ze wszystkich grup żywnościowych, aby uzyskać wszystkie składniki odżywcze potrzebne dla dobrego zdrowia.

Najważniejsze zasady diety łatwostrawnej obejmują:

  • Unikanie produktów, które zawierają duże ilości węglowodanów złożonych i tłuszczów, z uwagi długi proces trawienia.

  • Jedz codziennie różnorodne pokarmy ze wszystkich grup żywności.

  • Unikaj żywności przetworzonej, która często ma wysoką zawartość soli, cukru i tłuszczu.

  • Ograniczaj pokarmy, które zawierają dodane cukry, takie jak desery i słodzone napoje, takie jak słodkie soki.

  • Skup się na nieprzetworzonej żywności z naturalnymi składnikami, które dostarczają niezbędnych witamin i minerałów.

  • Jedz częściej mniejsze porcje. Kiedy częściej jesz mniejsze porcje, twój organizm ma czas, aby rozpoznać, że jesteś najedzony, a więc przestaje produkować hormony apetytu i spowalnia tempo przemiany materii.

Jedzenie takich produktów może pomóc Ci poczuć się bardziej usatysfakcjonowanym po posiłku i może pomóc Ci kontrolować porcje.

Jak przyrządzać potrawy na diecie lekkostrawnej?

Pokarmy lekkostrawne oznaczają, że mają wysoką zawartość węglowodanów strawnych i niską zawartość błonnika rozpuszczalnego, co sprawia, że są dla Ciebie łatwe do rozłożenia i wchłonięcia. Jak więc przygotować potrawy na diecie lekkostrawnej?

Przede wszystkim ogranicz spożycie żywności przetworzonej. Przetworzona żywność składa się z wielu rafinowanych węglowodanów i cukru — obie te substancje mogą powodować problemy trawienne. Zamiast tego skup się na spożywaniu całych, naturalnych pokarmów, takich jak owoce, warzywa, chude białka i zdrowe tłuszcze w niewielkich ilościach.

Jeśli chodzi o jedzenie poza domem, ważne jest, aby pamiętać, że restauracje mają tendencję do używania dużej ilości rafinowanych węglowodanów, takich jak chleb, makaron, ryż itp. Dlatego warto korzystać z dobrych dietetycznych restauracji lub diety pudełkowej.

Najłatwiejszym sposobem przygotowania potraw na diecie lekkostrawnej jest użycie mniejszej ilości tłuszczu niż zwykle. Jeśli masz problem z ograniczeniem ilości oleju w swoich potrawach, spróbuj zamiast tego użyć niskotłuszczowego sprayu do gotowania. Może to pomóc zmniejszyć zawartość tłuszczu w wielu potrawach bez wpływu na ich smak.

Aby Twoje jedzenie było łatwiejsze do strawienia, ogranicz surowe warzywa i owoce, które zawierają błonnik, który może podrażniać przewód pokarmowy, jeśli jest spożywany w dużych ilościach. Zamiast tego wybieraj gotowane warzywa i owoce (szczególnie jeśli są gotowane na parze). Uważaj też na spożywanie zbyt dużej ilości soków owocowych - choć są one pełne witamin i minerałów, zawierają fruktozę (naturalny cukier), która w dużych ilościach może prowadzić do powstawania gazów.

Co można jeść w diecie lekkostrawnej?

Istnieje wiele pokarmów, które mogą pomóc w uzyskaniu potrzebnych składników odżywczych w diecie łatwostrawnej. Należą do nich lekkostrawne owoce, takie jak jagody i pomarańcze, oraz lekkostrawne warzywa, takie jak marchew i pomidory. A jeśli szukasz dobrego źródła białka, rozważ ryby lub fasolę. Te produkty mogą być spożywane o każdej porze dnia, więc pomogą Ci utrzymać uczucie sytości przez cały dzień.

Lekkostrawne śniadania, obiady, kolacje, ciasta, sałatki

Lekkie śniadanie to najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia. Owsianka, jajka i jogurt to dobre wybory.

Na lunch wybierz sałatkę lub makaron z warzywami lub ryżem. Możesz również zjeść rybę lub kurczaka na lunch, jeśli chcesz być bardziej wypełniony.

W porze kolacji wołowina i ryby są dobrymi wyborami, które są łatwe do strawienia, ponieważ te pokarmy zawierają mniej tłuszczu niż inne mięsa, takie jak wieprzowina lub jagnięcina.

Jak sprawić, aby dieta łatwostrawna była smaczna?

Kluczem do smacznej diety jest zachowanie prostoty. Nie musisz przygotowywać skomplikowanych posiłków ani kupować wielu specjalnych składników. Wystarczy, że będziesz przygotowywać potrawy, które lubisz jeść i które są pożywne i atrakcyjne.

Aby dieta była smaczna, zacznij od podstawowych składników, takich jak pełne ziarna, chude białka i tłuszcze nienasycone, np. oliwa z oliwek. Następnie dodaj ulubione smaki, takie jak świeże owoce, pełnoziarniste pieczywo i makarony, fasola i soczewica, orzechy i nasiona, niskotłuszczowe produkty mleczne oraz zdrowe oleje, takie jak oliwa z oliwek.

Pamiętaj: im więcej różnorodności możesz zaoferować swojemu organizmowi, tym smaczniejsza będzie Twoja dieta!

Aby wzbogacić smak diety lekkostrawnej, można również dodać do niej przyprawy, zioła lub sól. Jednak dodanie ich w zbyt dużej ilości będzie miało negatywny wpływ na trawienie. Użyj ziół, przypraw i innych przypraw, aby nadać jedzeniu kopa. Unikaj słonych, pikantnych i smażonych potraw.

Niska podaż błonnika pokarmowego – zalety i zagrożenia

Błonnik pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a także może korzystnie wpływać na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia niektórych rodzajów raka.

Jednak zbyt duża ilość błonnika może prowadzić do problemów trawiennych, takich jak biegunka i dyskomfort jelitowy. Zbyt dużo błonnika w diecie może również powodować przyrost masy ciała, więc najlepiej jest utrzymać spożycie na zdrowym poziomie.

Istnieją korzyści i zagrożenia związane z przyjmowaniem błonnika. Główne zagrożenia to nadmierna produkcja gazów (wzdęcia), biegunka i zaparcia. Korzyści płynące ze spożywania błonnika obejmują poprawę regularności pracy jelit oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca i niektórych nowotworów dzięki obniżeniu poziomu cholesterolu.

Istnieją dwa główne rodzaje błonnika: rozpuszczalny (występujący w pokarmach roślinnych) i nierozpuszczalny (występujący w ziarnach, warzywach i owocach). Błonnik rozpuszczalny jest bardziej korzystny niż nierozpuszczalny, ponieważ działa przeczyszczająco na jelito grube.

Zalecane dzienne spożycie błonnika wynosi 15-30 gramów dziennie dla mężczyzn i 25-35 gramów dziennie dla kobiet. Odpowiada to 3-6 porcjom owoców i warzyw każdego dnia.

Zbyt duża ilość błonnika pokarmowego może powodować dyskomfort w jamie brzusznej, ponieważ może on fermentować w jelitach, co prowadzi do powstawania gazów i wzdęć. Jeśli ten stan utrzymuje się lub pogarsza, należy udać się do lekarza, aby wykluczyć inne przyczyny, takie jak infekcja lub nietolerancja pokarmowa.

Głównym problemem związanym z błonnikiem pokarmowym jest jego wpływ na ogólne spożycie kalorii. Podczas gdy niektóre rodzaje błonnika mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu LDL, inne mogą go zwiększyć. Dlatego ważne jest, aby spożywać odpowiednią ilość dla ogólnego zdrowia.

Czy ta dieta pomaga w odchudzaniu?

Diety łatwostrawne to takie, które mają niską zawartość błonnika, wysoką zawartość cukru i tłuszczu lub wysoką zawartość sodu. Nie ma wątpliwości, że niektóre osoby z problemami z wagą mogą skorzystać z diety lekkostrawnej. Jednak diety te powinny być stosowane wyłącznie pod okiem lekarza. Osoby, które mają problemy z trawieniem niektórych pokarmów, mogą potrzebować unikać pewnych pokarmów. Na przykład, jeśli ktoś ma znaczną nietolerancję glutenu, może potrzebować unikać glutenu. Może to być szczególnie ważne dla osób z celiakią lub nieceliakalną wrażliwością na gluten. Ponadto, ważne jest, aby pamiętać, że nawet jeśli łatwo strawne diety mogą pomóc w utracie wagi, nie powinny być uważane za długoterminowe rozwiązania dla utraty wagi. Zamiast tego, powinny być stosowane w połączeniu ze zdrowym stylem życia, który obejmuje regularne ćwiczenia i zrównoważoną dietę.

Jak długo stosować dietę łatwostrawną?

Dieta lekkostrawna to specjalny plan żywieniowy, który obejmuje pokarmy, które są łatwo trawione i wchłaniane. Ten rodzaj diety jest często zalecany dla osób, które mają problemy z trawieniem pokarmów stałych z powodu choroby zapalnej jelit, choroby Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Jak długo należy stosować dietę lekkostrawną? To zależy od Twojego stanu zdrowia i tego, czy został on skutecznie wyleczony. Jeśli jesteś w trakcie rekonwalescencji po chorobie lub operacji, być może będziesz musiał stosować tę dietę tymczasowo, dopóki Twój organizm nie będzie miał czasu na pełne wyleczenie (zwykle do 4-6 tygodni).