28 September, 2022

Dieta kopenhaska — zasady i jadłospis na 13 dni

Dieta kopenhaska cieszy się ogromną popularnością wśród osób pragnących w krótkim czasie pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Nic dziwnego. Obietnica łatwego zrzucenia kilku zbędnych kilogramów dla wielu brzmi zachęcająco.

autor artykułu

Marcin

Dieta kopenhaska cieszy się ogromną popularnością wśród osób pragnących w krótkim czasie pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Nic dziwnego. Obietnica łatwego zrzucenia kilku zbędnych kilogramów dla wielu brzmi zachęcająco. Należy jednak pamiętać, że dieta kopenhaska to jedna z najbardziej rygorystycznych diet, a dodatkowo stosowanie jej ma swoje wady. Co więcej, może być ona niebezpieczna w skutkach dla wielu osób. Jakie są zasady tej diety i dlaczego jej stosowanie może być niebezpieczne dla zdrowia?

Dieta kopenhaska – charakterystyka

Dieta kopenhaska znana także pod nazwą dieta trzynastodniowa, ze względu na czas jej trwania to jedna z najbardziej restrykcyjnych diet odchudzających. Dieta kopenhaska uznawana jest za jedną z najbardziej niedoborowych i niskokalorycznych diet. W trakcie jej trwania do organizmu dostarczane jest od 400 do 800 kcal na dobę.

Dlatego należy sięgać po nią z dużą rozwagą. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby nie stosować jej częściej, niż raz na 2 lata. Dieta kopenhaska menu to posiłki dokładnie określone w jadłospisie. Każdy dzień rozpoczynasz się od wypicia kawy z kostką cukru. Pozostałe składniki diety to głównie chude, gotowane mięso, jajka na twardo, szpinak, sałata i inne warzywa. Występują w niej również produkty mleczne, zbożowe i owoce, jednak tylko w niewielkich ilościach.

Dieta kopenhaska – dokładne zasady

Dieta kopenhaska zasady ma jasne. Każdego dnia trwania diety spożywa się 3 posiłki. Ważne jest to, aby posiłki te spożywać o określonych godzinach. Śniadanie powinno być spożyte pomiędzy 8 a 9 rano. Obiad natomiast między 12 a 14. Kolację należy zjeść przed 18. Dopuszczalne jest zjedzenie posiłków z 30-minutowym opóźnieniem, jednak tylko i wyłącznie w szczególnych sytuacjach i opóźnienie to może dotyczyć tylko śniadania i obiadu.

W trakcie trwania diety kopenhaskiej nie należy spożywać przekąsek między głównymi posiłkami. Jadłospis nie może zostać zmieniony. Każdego dnia należy spożywać to, co zostało wyszczególnione w jadłospisie. Jakakolwiek inna modyfikacja menu jest zabroniona. Stosując dietę kopenhaską, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W tym celu należy dostarczać do organizmu ok.2 litrów wody dziennie. Dozwolone jest picie zielonej herbaty. W trakcie stosowanie diety zabronione jest uprawianie sportu.

Dieta kopenhaska – jadłospis

Dieta kopenhaska jadłospis ma następujący:

• Dzień 1 i 8

Śniadanie – czarna kawa z 1 kostką cukru

Obiad – 100 g szpinaku, 2 jajka, pomidor

Kolacja – 200 g befsztyka wołowego, sałata podawana z sokiem z cytryny i oliwą

• Dzień 2 i 9

Śniadanie – czarna kawa z 1 kostką cukru

Obiad – 200 g befsztyka wołowego, sałata, jabłko

Kolacja – 1 plaster wędliny drobiowej, jogurt naturalny (2 szklanki)

• Dzień 3 i 10

Śniadanie – czarna kawa z 1 kostką cukru, grzanka z pełnoziarnistego chleba

Obiad – 100 g szpinaku, niewielki pomidor, cały grejpfrut

Kolacja – 2 ugotowane jajka, plaster wędliny drobiowej, sałata z sokiem z cytryny i oliwą

• Dzień 4 i 11

Śniadanie – czarna kawa z 1 kostką cukru

Obiad – 1 ugotowane jajko, 100 g twarogu o niskiej zawartości tłuszczu, 1 starta marchewka

Kolacja – 100 g owoców, 2 szklanki jogurtu naturalnego

• Dzień 5 i 12

Śniadanie – 1 starta marchew skropiona sokiem z cytryny

Obiad – 300 g chudej ryby

Kolacja – 200 g befsztyku wołowego, brokuł (kilka różyczek), sałata

• Dzień 6 i 13

Śniadanie – czarna kawa z jedną kostką cukru, kromka grzanki z pełnoziarnistego pieczywa

Obiad – 150 g piersi z kurczaka, sałata z dodatkiem soku z cytryny i oliwy

Kolacja – 2 jajka ugotowane na twardo, 1 marchew np. starta

• Dzień 7

Śniadanie – zielona herbata bez dodatku cukru

Obiad – 150 g piersi kurczaka, jabłko

Kolacja – brak

Dieta kopenhaska – przeciwwskazania

Kopenhaska dieta powinna być stosowany tylko i wyłącznie przez zdrowe osoby, które borykają się z widoczną nadwagą. Nie zaleca się, aby stosowały ją osoby, których BMI mieści się w normie. Nie powinna być stosowana również przez osoby, które w danym momencie są w okresie wytężonej pracy zawodowej, zarówno tej umysłowej, jak i fizycznej.

Dlaczego? W trakcie stosowania diety kopenhaskiej, ze względu na niską ilość kalorii dostarczanych do organizmu mogą wystąpić problemy z koncentracją, bóle głowy oraz obniżony nastrój. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do omdleń. Stosowanie diety kopenhaskiej jest kategorycznie zabronione przez osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, choroby układu krążenia, miażdżycę, choroby nerek, osteoporozę oraz przez osoby zmagające się z dolegliwościami żołądkowymi. Dieta ta nie może być stosowana przez osoby aktywne fizycznie.

Bez względu na to, czy trenują one zawodowo, czy też rekreacyjnie. Diety kopenhaskiej nie mogą stosować nastolatkowie. Z tego względu, że odpowiednio zbilansowana dieta jest im potrzebna, aby ich organizm mógł prawidłowo się rozwijać. Nie mogą jej stosować osoby w podeszłym wieku oraz kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Z tego względu, że dieta ta mogłaby znacząco obciążyć organizm tych osób, co mogłoby negatywnie wpłynąć na ich zdrowie.

Efekty diety kopenhaskiej po 13 dniach

Dieta kopenhaska to dieta redukcyjna. Dieta kopenhaska efekty po 13 dniach to przede wszystkim znacząca utrata tkanki tłuszczowej. Ze względu na fakt, że w trakcie jej trwania dostarczana jest do organizmu bardzo niska ilość kalorii, efekty diety mogą być spektakularne. W trakcie trwania diety można pozbyć się nawet 10 kg zbędnej tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj jest to jednak 7 kg. Bez dwóch zdań, porównując wygląd swojej sylwetki przed i po stosowaniu diety kopenhaskiej efekty będą zauważalne gołym okiem.

Panuje przekonanie, że po zakończeniu stosowania diety kopenhaskiej, mija ochota na słodycze oraz inne niezdrowe przekąski. Co jednak nie zostało potwierdzone naukowo. W trakcie stosowania diety kopenhaskiej dostarczane jest do organizmu niska ilość kalorii, co wielokrotnie było już podkreślane. Może to powodować zmiany w przemianie materii. Nasz metabolizm zwalnia, a efekt ten może być widoczny nawet po zakończeniu stosowania diety.

Stosowanie tej diety to także duże ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. Co jest naturalnym efektem stosowania każdej restrykcyjnej diety. Ograniczony jadłospis w trakcie trwania diety powoduje dostarczanie do organizmu zbyt małej ilości składników odżywczych, witamin i minerałów. Doprowadza to do osłabienia organizmu.

Dieta kopenhaska – wady i zalety

Dieta kopenhaska w ogólnym rozrachunku uznawana jest za dość kontrowersyjny twór. Nie ma żadnych badań naukowych dowodzących tego, jak jej stosowanie wpływa na organizm. Nie istnieją badania potwierdzające jej skuteczność. Przez wielu specjalistów uznawana jest jednak za niezdrową i niebezpieczną dla organizmu.

Przede wszystkim ze względu na bardzo niską kaloryczność oraz ograniczenie spożywania wielu produktów. W konsekwencji prowadzi to do niedoboru w organizmie składników odżywczych oraz witamin i minerałów. Opinie lekarzy na jej temat nie są zbyt przychylne. Co więcej, lekarze sugerują rozwagę w jej stosowaniu. Zwłaszcza że dostępne są inne diety redukcyjne o wiele zdrowsze dla organizmu.

Zalety diety

Wprawdzie dieta kopenhaska uznawana jest za niezdrową, mimo to można dostrzec w niej kilka zalet. Przede wszystkim pozwala w szybki sposób pozbyć się dużej ilości zbędnych kilogramów. Stosowanie jej pomaga wyrobić nawyk picia wody. Pomaga odzwyczaić się od podjadania między posiłkami, a także uczy niespożywania słodyczy i niezdrowych przekąsek. Co więcej, dieta kopenhaska bazuje na gotowym jadłospisie. Jej zasady są jasne i łatwe do przestrzegania. Posiłki znajdujące się w niej nie są skomplikowane, a przygotowywanie ich nie jest czasochłonne.

Wady diety

W przypadku diety kopenhaskiej należy jednak liczyć się w dużą ilością skutków ubocznych negatywnie wpływających na organizm. Przede wszystkim należy spodziewać się niedoboru składników odżywczych, witamin i minerałów. Takie niedobory mogą pogorszyć ogólną kondycję organizmu. Może to doprowadzić do osłabienia organizmu, spadku energii, występowania zawrotów głowy, omdleń. Dieta kopenhaska może wywoływać złe samopoczucie oraz sprawiać, że osoby ją stosujące będą drażliwe.

W trakcie stosowania diety kopenhaskiej mogą wystąpić problemy z cerą, może dojść do wypadania włosów oraz łamliwości paznokci. Stosowanie tej diety może w konsekwencji doprowadzić do zaburzeń metabolicznych. Prawdziwa dieta kopenhaska to dieta, w której ciężko wytrwać. Stosowaniu jej towarzyszy ciągłe uczucie głodu. Efekty jej są wprawdzie zauważalne jednak trudne do utrzymania po jej zakończeniu. Należy więc liczyć się z wystąpieniem efektu jo-jo. Co może wiązać się z tym, że utracone kilogramy powrócą i to z nawiązką.

Dieta kopenhaska – efekt jo-jo

Stosowanie każdej restrykcyjnej diety odchudzającej wiąże się z ryzykiem wystąpienia efektu jo-jo. Chcąc zachować rezultaty diety, ważne jest nie tylko prawidłowe jej przeprowadzenie, ale również odpowiednie odżywianie po jej zakończeniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj spożywanych posiłków kilka dni bezpośrednio po zakończeniu diety.

Szybki powrót do starych nawyków żywieniowych będzie skutkował powrotem masy ciała sprzed diety. Czasem waga może nawet wzrosnąć. Chcąc utrzymać osiągnięte rezultaty, należy po zakończeniu jej stosowania, spożywać nie więcej niż 1000 kcal dziennie. Posiłki powinny być również lekkostrawne. Po upływie kilku tygodni można stopniowo zwiększyć kaloryczność spożywanych posiłków. Nie należy jednak spożywać tłustych dań, mąki pszennej oraz cukrów prostych.

Przepisy na diecie kopenhaskiej

W trakcie trwania diety kopenhaskiej dozwolone jest spożywanie tylko kilku składników. Z tego względu dieta ta jest bardzo monotonna. Dietę można jednak skutecznie urozmaicić. W tym celu wystarczy użyć niewielkiej ilości ziół. Oto dieta kopenhaska przepisy:

szpinak w diecie kopenhaskiej

Nawet największy fan szpinaku spożywając go na surowo przez kilka dni z rzędu, może nie mieć na niego apetytu. Można jednak spróbować przygotować go w nieco innej odsłonie. W tym celu potrzebne jest kilka podstawowych składników. Będzie to: sok z połowy cytryny, ząbek czosnku, pół łyżeczki tymianku no i oczywiście kilka garści świeżego szpinaku. Szpinak należy poddusić z dodatkiem kilku łyżek wody przez kilka minut. Następnie należy dodać do niego sok z cytryny, tymianek i przeciśnięty przez praskę czosnek, po czym należy wszystko ze sobą dokładnie wymieszać i dusić razem przez kilka minut do momentu, aż szpinak stanie się miękki.

dieta kopenhaska befsztyk

Do przygotowania befsztyku wołowego w wersji dozwolonej do spożycia przy stosowaniu diety kopenhaskiej należy przygotować: 200 g befsztyku wołowego, sok z połowy cytryny, łyżeczkę oliwy z oliwek, przyprawy takie jak tymianek, zioła prowansalskie i pieprz. Mięso marynujemy marynatą powstałą z połączenia soku z cytryny i przypraw. Zamarynowane mięso należy rozbić, a następnie usmażyć na niewielkiej ilości oliwy.

dieta kopenhaska z kurczakiem

W diecie kopenhaskiej dozwolone jest spożywanie kurczaka. Oto pomysł na jego przygotowanie. W pierwszej kolejności należy przygotować: 200 g fileta z piersi kurczaka, odrobinę soku z cytryny, pieprz, bazylie, kolendrę oraz oliwę z oliwek. Z oliwy, soku z cytryny i przypraw tworzymy marynatę, do której wkładamy kawałki pokrojonego kurczaka. Mięso umieszczamy w lodówce i grillujemy po upływie kilku godzin.

Czy warto stosować dietę kopenhaską

Podsumowując, zasady stosowania diety kopenhaskiej są bardzo restrykcyjne. Większość osób stosujących ją narzeka na ogólne złe samopoczucie. Niewątpliwie stosowanie jej nie wpływa korzystnie na organizm, może negatywnie wpływać na stan zdrowia. Stosowanie diety kopenhaskiej ma jednak jedną niepodważalną zaletę. Pozwala na utratę dużej ilości kilogramów i to w krótkim czasie. Stosując ją, należy jednak liczyć się z wystąpieniem efektu jo-jo. Dieta kopenhaska opinie ma raczej nieprzychylne. Bez wątpienia istnieją inne diety redukcyjne, których korzystanie nie obciąża tak bardzo organizmu, a ich efekty są długotrwałe.